In Memoriam prof. Irenai Veisaitei

pagal | 14 gruodžio, 2020

Š. m. gruodžio 11 d. Lietuva neteko vienos iškiliausių ir šviesiausių asmenybių – literatūrologės, teatrologės,  germanistės, ilgametės „Atviros Lietuvos fondo“ tarybos pirmininkės prof. Irenos Veisaitės (1928–2020).

I. Veisaitė pelniusi daug garbingų apdovanojimų: 1995 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinas; 2002 m. – Metų tolerancijos žmogaus titulas, kurį suteikia Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ (Vilnius); 2006 m. – Barboros Radvilaitės medalis už ypatingus nuopelnus kultūrai ir švietimui; 2008 m. – Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos garbės ženklas.

2012 m. Goethe’s institutas I. Veisaitę apdovanojo Gėtės medaliu už viso gyvenimo veiklą, kuri buvo varomoji vokiečių ir lietuvių kultūrinių mainų jėga, už kūrybiškumą ir pilietinę drąsą sakyti tai, kas ne visiems patinka. 2015 m. LR Vyriausybės kultūros ir meno premija; 2019 m. Lenkijos Respublikoje, Seinuose įsikūręs Tautų, kultūrų ir menų „Paribio“ fondas skyrė „Paribio Žmogaus“ („Człowiek Pogranicza“) titulą; 2020 m. Vokietijos Federacinės Respublikos ordino „Už nuopelnus“ Didysis kryžius (Großes Bundesverdienstkreuz). Jos gyvenimo istorija aprėpė keturias skirtingas epochas – tarpukarį, pirmosios sovietinės ir nacių okupacijos laiką, sovietmetį, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą ir įtvirtinimą.

Šiame straipsnyje skaitytojams primename  2013 m. „Valstiečių laikraščio“ (Lietuva) kartu su Tautos fondu (JAV) paskelbtą mokinių ir studentų rašinių konkursą „Lietuviai – žydų gelbėtojų tauta“. Geriausių trijų rašinių autoriams buvo įteiktos Tautos fondo įsteigtos premijos. Paskatinamąsias premijas įsteigė dr. R. Šomkaitė, dr. N. Bražėnaitė-Paronetto, inžinierius Jurgis Valaitis (visi iš JAV), Kovo 11-osios akto signatarė R. Hofertienė, žurnalistas, buvęs „Valstiečių laikraščio“ redaktorius J. Švoba, pianistė Gražina Ručytė-Landsbergienė, spaustuvės „Morkūnas ir KO“ direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Zavadskis, gydytoja Irena Butkuvienė, gydytoja Daina Švėgždaitė, kunigas Kęstutis Žemaitis (JAV, Klyvlandas), Birutė Pocius, Nijolė Sabaitytė-Levinson, Živilė Adams, Aleks Aronson, Lukas Aronson, Ugnė Aronson (pagerbdama tėvus skyrė dvi paskatinamąsias premijas). Su „Dirvos” skaitytojais dalijamės tuomet Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto III kurso studentės Airos Gurauskaitės rašiniu, pasakojančiu prof. Irenos Veisaitės vaikystės išgyvenimus ir pelniusiu Gražinos Ručytės-Landsbergienės premiją. 

Gyvybę gelbėjusi lietuvė tapo antrąja motina

Aira Gurauskaitė, Lietuvos edukologijos universiteto Lituanistikos fakulteto III kurso studentė.

Interviu su prof. Irena Veisaite.

Skirta žydų tema Lietuvoje ar prof. Irenos Veisaitės asmenybe besidomintiems Lietuvos respublikos ar užsienio šalių piliečiams, žydų tautybės asmenims.

„Valstiečių laikraštis“ kartu su Tautos fondu (JAV) paskelbė mokinių rašinių konkursą „Lietuviai – žydų gelbėtojų tauta“, pasak prof. Irenos Veisaitės, tai svarbu siekiant ugdyti Lietuvos jaunimo žmogiškumo, empatijos, humanistinius jausmus, gilesnį savo krašto istorijos pažinimą, gebėjimą suprasti vieną didžiausių mūsų tėvynėje įvykusių tragedijų.

Irena Veisaitė (g. 1928 m. sausio 9 d. Kaune) – viena iškiliausių Lietuvos moterų. Profesorė, mokslų daktarė (germanistė), teatrologė pasakoja savo išgyvenimus, kaip jai gyvybę gelbėjo Stefanija Ladigienė, tapusi antrąja jos mama.

Irena Veisaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka

Irena Veisaitė nuo 1953 m. iki 1997 m. tuomečiame Vilniaus pedagoginiame institute (dabar – Lietuvos edukologijos universitetas) dėstė Vakarų Europos literatūrą, vokiečių literatūros istoriją, vadovavo Teatro sekcijai. Institute garsėjo pilietine drąsa ir neprisitaikėliškumu. 1990 m. kartu su profesoriumi Česlovu Kudaba įsteigė Atviros Lietuvos fondą.

Profesorė apdovanota Ketvirtojo laipsnio Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu, Barboros Radvilaitės medaliu už nuopelnus Vilniaus miesto kultūrai ir švietimui. 2002-aisiais pripažinta Metų tolerancijos žmogumi. Profesorė – aktyvi visuomenininkė, priklausanti ne vienai nevyriausybinės organizacijos valdybai, įvairių tarybų narė. Tai pirmoji Lietuvos pilietė, 2012-aisiais apdovanota Vokietijoje Goethe’s medaliu už nuopelnus lietuvių ir vokiečių kultūrinio bendradarbiavimo srityje.

Profesorė Irena Veisaitė prisimena:

„Esu gimusi Kaune dar pirmosios nepriklausomybės metais. Išgyvenau holokaustą Lietuvoje, netekau visos savo šeimos – motinos, senelių, dėdžių, tetų, draugų. Buvau beveik 2,5 metų įkalinta Kauno gete, likau gyva, nes mane, rizikuodami savo ir šeimos gyvybe, gelbėjo lietuviai. Viena mano gelbėtoja tapo ir antrąja mano motina. Tai p. Stefanija Ladigienė. Jos šeimoje likau ir sovietmečiu iki jos suėmimo bei deportacijos į Sibirą. Labai ją mylėjau, ji buvo man didelis autoritetas. Jos dėka likau normalus žmogus, sugebėjau itin sunkiu, labai žiauriu mūsų istorijos laikotarpiu, kai kasdieną grėsė mirtis, išsaugoti savo tikėjimą gyvenimu ir žmogumi.“

Kaip prof. Irena Veisaitė apsigyveno S.Ladigienės namuose, atsimena ir jos dukros – Marija ir Jonė Ladigaitės. Pasak Marijos,sunku suprasti, kaip pavyko nuslėpti, kad namuose glaudėsi juodoji Irena: pabėgusi iš geto, žydaitė tapo vyresne mūsų sesute… Jonė prisimena: „(…) vokiečių okupacijos metais pas mus atsirado kita Irena – juodoji, iš Kauno geto. Mamytė pasakė, kad tai bus mūsų sesutė. Apie pavojų neužsiminė. O mūsų bute Trakų gatvėje vykdavo slapti ateitininkų susirinkimai, kuriuose dvelkė pasipriešinimo dvasia.“

„Stefanija tuo metu Vilniuje turėjo didelį erdvų butą Trakų gatvėje, ir ten rado prieglobstį jos bendramintė, bendradarbė ateitininkė mokytoja Adelė Dirsytė, mokytojas Česlovas Mačys, o netrukus – ir juodoji Irena – žydų mergaitė iš Kauno geto. Nors I.Veisaitė gyveno pas S.Ladigienę tik porą metų, jai ši moteris visam gyvenimui liko Mamyte, užpildžiusia jos širdies tuštumą netekus artimųjų. Jos rūpesčiu Stefanijai po mirties suteiktas Pasaulio tautų teisuolės vardas.“ (Knygos „Esame“ įžangoje pasakoja Ema Mikulėnaitė.)

Profesorė Irena Veisaitė prisimena:

„Ponia Stefanija Paliulytė-Ladigienė tapo man antrąja motina. Ji išgelbėjo mane nuo mirties ir priėmė į savo šeimą. Buvau atvesta į ponios Ladigienės namus 1944 m. pavasarį. Ji nepažinojo nei mano tėvų, nei manęs. Jai pasakė, kad yra viena jauna žydaitė, kuriai reikia prieglobsčio. Būdama bolševikų nužudyto generolo Kazio Ladigos našlė, pati turėdama šešis vaikus, ji nedvejodama priėmė mane. Ji yra pasakiusi, kad Lietuvoje įvyko didžiulė žydų tautos tragedija, ir ji, kaip lietuvė ir tikinti katalikė, norėtų bent kiek atitaisyti, išpirkti tai tautai padarytą skriaudą.

Aš buvau pristatyta kaip naujas šeimos narys, o vaikams – kaip nauja jų sesutė. Per pirmą vakarienę p. Ladigienės namuose po to, kai mane atvedė į jos namus, visiems buvo dalijami skryliai su spirgučiais. Iš karto pastebėjau, kaip ponia Ladigienė man įdėjo į lėkštutę truputį daugiau skrylių negu kitiems. Gal ji pajuto, kad buvau labai alkana. Vos neapsiverkiau… Vėliau, guldydama vaikus, ponia Ladigienė paprastai ateidavo prie kiekvieno vaiko lovelės, pabučiuodavo, palaimindavo. Atėjo ji pabučiuoti ir manęs. Ir tada aš pratrūkau: manęs jau seniai niekas nebučiavo. Man net atrodė, kad manyje yra kažkas atstumiančio, nes jaučiausi nuolat medžiojama, lyg ir visų neapkenčiama, nors niekada negalėjau suprasti, už ką. Dar ir dabar mano ausyse skamba ponios Ladigienės klausimas: „Kodėl tu raudi? Ar kuo nors tave užgavau?“ Aš atsakiau: „Argi jums ne šlykštu pabučiuoti žydę?“ Tada pravirko ir ji. Jos ašaros buvo ypatingos, ne moteriškos silpnybės, o kažkokio giliai suvaldyto širdies skausmo išraiška. Mūsų pokalbis truko iki 4 valandos ryto… Nuo tos nakties ir prasidėjo mūsų draugystė, mano neišpasakyta meilė jai, kuri tęsėsi iki jos mirties ir dabar tebegyvena manyje.“

25 166 komentarai

  1. gate.io

    Your article helped me a lot, thanks for the information. I also like your blog theme, can you tell me how you did it?

    Atsakyti
  2. instagram Türk takipçi satın al

    Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

    Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I
    can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you
    have any points or suggestions? Thank you

    Atsakyti
  3. MasnaLhap

    Доброго времени суток, мы осуществляем отделочные работы в помещении для сеансов гирудотерапии. Скажите какая расценка стяжки и расценки на Крепкий пол для дома из ЛСТК? Какую толщину механизированной полусухой стяжки пола можно делать в помещении? Как посчитать состав и стоимость? Стяжка и/или Полусухая стяжка имеет следующие плюсы и минусы:
    Плюсы
    Полусухая стяжка укладывается на любые виды основания, повышая при этом термо-, водо- и шумоизоляцию помещения. Среди основных плюсов:
    отличная крепость
    невысокая цена материалов, возмещающая расходы на приглашение компании профессионалов
    хороший вариант спрятать под полом коммуникации
    возможность устройства теплого пола
    Недостатки
    Минусы полусухой стяжки пола: Сложность замешивания вручную. При нем невозможно достичь нужной консистенции состава из-за его малой текучести. Поэтому требуется специальное оборудование. Потребность класть большой слой состава. Это обусловлено рыхлой текстурой и невысокой плотностью сухой смеси. Кстати, по роду деятельности необходимо много ездить. В связи с этим вот вам лайфхак: замечательно экономить бензин позволяют бензиновые карты. Думаю пригодится. Сокращение сделок по земле. Вследствие снижения спроса на жилье и спроса на землю под новые застройки компании стали с опасением подходить к приобретению земельных участков под строительство, что уже привело к уменьшению по итогам прошлого периода договоров в данном участке на 15-20 %. Вкладываться в покупку площадок могут в основном компании, нарастившие доход на волне сенсационных реализаций, и местные игроки. Но их ценовые требования нередко расходятся с ценой предложения, объясняют консультанты. На этой волне размер инвестиций в участки в этом году останется ограниченным.

    Atsakyti
  4. Dariabam

    Sveiki visi!

    Mano vardas yra Dasha, man 23 metai, aš esu iš Latvijos, noriu jums papasakoti įdomių pastabų iš gyvenimo)
    Aš skeptiškai žvelgiau į viską, kas magiška: sąmokslus, meilės rašybą, gadinimą ir t. t., žiūrėjau į Harį Poterį ir juokiausi iš tų Keistuolių.
    Nagrinėjo šiuos klausimus svetainėje https://www.zagovorna.ru
    Bet vieną kartą Draugė pasiūlė ginčytis ir atliko nedidelį ritualą, tai buvo neįtikėtinas bet dirbo, jis buvo nukreiptas į mano kūną, kad kitą savaitę jaučiau jai jaudulį,ir ką manote?
    Aš negalėjau miegoti, Speneliai nuolat stovėjo ir visas kūnas norėjo aplankyti ją!
    Galiausiai aš pripažinau, kad sąmokslai veikia ir ji išjungė šį energetinį poveikį.
    Tad būkite atidūs ir neneigkite to ko praktiškai nebuvote išmokę)

    Sėkmės visiems!

    Atsakyti
  5. criptomoeda dash

    Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

    Atsakyti